Za kulisami Teatru Bezdomnych - Teatr Przedmiotu
- anetapenkala
- 20 wrz 2021
- 1 minut(y) czytania
Zapraszamy na drugi wpis z serii #ZaKulisamiTeatruBezdomnych, w którym dzielimy się z Wami, jak wygląda nasza praca z osobami w kryzysie bezdomności.

W ramach projektu “Warsztaty teatralne na przekór bezdomności” organizujemy warsztaty z różnych dziedzin teatru: teatru cieni, teatru przedmiotu, pantomimy, tańca i śpiewu.
Zakończyliśmy drugi z modułów - teatr przedmiotu. Punktem wyjścia do warsztatów był obraz „Papierowe kwiaty” Wojciecha Weissa. Inspirowaliśmy się jego nastrojem, kolorami, kształtami. Na warsztatach uczyliśmy się jak animować przedmioty, tak aby stawały się żywymi postaciami, jak wydobyć ich charakterystyczność. Korzystaliśmy z rzeczy, które nas otaczają, które uczestnicy samodzielnie wybrali. Eksperymentowaliśmy z muzyką, dodawaniem dialogów, scenografią i wspólnie docieraliśmy do efektu końcowego.
Jak odnajdywali się w tym procesie nasi uczestnicy?
W trakcie warsztatów prosiliśmy uczestników, aby przynosili ze sobą różne przedmioty codziennego użytku, które będziemy mogli wykorzystać w scenach. Zwykle przynosiliśmy przedmioty, który każdy zna: wałek, otwieracz do wina, kawałek materiału. Jednak na pewne spotkanie, uczestniczka przyniosła ze sobą bardzo tajemnicze narzędzie. Była to długa, wąska tyczka, zakończona chwytakiem. Próbowaliśmy odgadnąć do czego może służyć i… nikomu się to nie udało. Mimo to, przedmiot okazał się tak inspirujący, że użyliśmy go w aż dwóch scenach - posłużył jako broń i narzędzie kradzieży. Do czego został stworzony pierwotnie? Wciąż nie wiemy.
---
Warsztaty z różnych form teatru w połączeniu ze sztuką malarstwa prowadzimy w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2021 z programu Edukacja Kulturalna. To był pierwszy z modułów, już niedługo opowiemy o kolejnych!
Comments