Za kulisami Teatru Bezdomnych - Pantomima
- anetapenkala
- 20 wrz 2021
- 2 minut(y) czytania
Po pantomimie czas na kolejny wpis z serii #ZaKulisamiTeatruBezdomnych
W ramach projektu “Warsztaty teatralne na przekór bezdomności” organizujemy warsztaty z różnych dziedzin teatru: teatru cieni, teatru przedmiotu, pantomimy, tańca i śpiewu.
Zakończyliśmy trzeci z modułów - pantomimę. Tym razem inspirowaliśmy się twórczością Witkacego, a w szczególności obrazem „Walka”. Okazał się on świetnym punktem wyjścia do odkrywania nowych form ruchu, plastyczności ciała, tworzenia etiud ruchowych.
Jak odnajdywali się w tym procesie nasi uczestnicy?
Mogłoby się wydawać, ze zaproponowanie warsztatów ruchowych grupie z tak wieloma ograniczeniami fizycznymi może być trudne. Na szczęście okazało się, że po dostosowaniu programu, uruchomienie ciała i wyłączenie głowy na niektórych działa wręcz terapeutycznie.
Jedna z uczestniczek ze względu na znaczny poziom niedowidzenia, na co dzień korzysta z laski. Dużo z nią rozmawiałyśmy o tym, jak dostosować do niej warsztaty i co dokładnie będzie dla niej odpowiednie. Umówiłyśmy się, ze zawsze będzie dbała przede wszystkim o swój komfort i nie będzie wykonywać części ćwiczeń jeśli okażą się dla niej zbyt trudne. Tyle, że w trakcie warsztatów okazało się, że…. laska staje się niepotrzebna! Uczestniczka pracując z nami na chwilę zapominała o trudnościach i wykonywała z ćwiczenia z ciałem i przestrzenią z pełnym zaangażowaniem. To inni uczestnicy stawali się jej oczami, a my mogliśmy obserwować, jak rozkwita.
W ramach pokazu po warsztacie zaplanowaliśmy performance na ulicy, wśród przechodniów. Przygotowaliśmy stroje, wyćwiczyliśmy układ, mieliśmy nawet przygotowaną muzykę na skrzypcach. A w dniu pokazu od rana lał deszcz. Spotkaliśmy się w miejscu zbiórki zmartwieni, cześć uczestników chciała nawet odwołać pokaz! Nie przerwaliśmy jednak przygotowań. Wykonaliśmy makijaże, dobraliśmy stroje (przez pogodę znaczenie grubsze niż planowaliśmy) i akurat na nasz występ… przestało padać. Udaliśmy się Plac Zamkowy i przez godzinę działaliśmy z ciałem, przechodniami, latarniami, z muzyką i wszystkim, co na ulicy. Godzina, która rano wydawała nam się trudna do przetrwania w zimnie i deszczu, minęła jak zaledwie chwila.
Warsztaty z różnych form teatru w połączeniu ze sztuką malarstwa prowadzimy w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2021 z programu Edukacja Kulturalna. To był trzeci z modułów, już niedługo opowiemy o kolejnych!
Comments