top of page

Teatr Bezdomnych

20180820_101811.jpg

O projekcie

Teatr Bezdomnych powstał w styczniu 2018 roku.  Jest to teatr, w którym aktorami są osoby bezdomne. Uczestnicy grają w spektaklach oraz uczestniczą w warsztatach teatralnych, Działalność teatru ma na celu poprawę sytuacji uczestników grupy poprzez wzmacnianie poczucia własnej wartości, wzrost pewności siebie, poczucie przynależności do grupy, a co za tym idzie mniejsze poczucie osamotnienia i izolacji społecznej.  

 

Obecnie od stycznia 2022 roku grupa realizuje projekt "Jesteś twórcą. Teatr na przekór bezdomności" w ramach programu Edukacja Kulturalna.

 

Uczestnicy projektu, czyli osoby bezdomne oraz studenci kierunków pedagogiki, pedagogiki teatru oraz sztuk społecznych z Uniwersytetu Warszawskiego (nowi uczestnicy oraz uczestnicy poprzednich projektów realizowanych w ramach programów MKiDNiS) przygotowują spektakl teatralny.  Zostali oni postawieni w roli reżyserów oraz aktorów sztuki. Jako inspirację w pracy twórczej nad spektaklem są obierane utwory muzyki klasycznej polskich kompozytorów - Zygmunta Noskowskiego, Ludomira Różyckiego, Eugeniusza Morawskiego oraz Wojciecha Kilara. Zajęcia mają charakter pracy warsztatowej. 

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzącychz Funduszu Promocji Kultury-państwowego funduszu celowego.

MKiDN_kolor.jpg
Teatr Bezdomnych: About My Project

Poznaj naszych aktorów

Janek.jpg

Janek

Stanislaw.jpg

Stanisław

Bożenka.jpg

Bożenka

Paweł.jpg

Paweł

Zbyszek.jpg

Zbyszek

Ania.jpg

Ania

Tadek.jpg

Tadek

Paweł2.jpg

Paweł

Jacek.jpg

Jacek

Teatr Bezdomnych: Członkowie zespołu

Autorka projektu

Anna Maria Szufa

Anuszka.jpg

Absolwentka Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu oraz kulturoznawstwa ze specjalizacją animacja kultury na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie teatralne zdobywała podczas stażu w New Vic Theatre w Anglii. Brała udział w licznych projektach teatralnych. Studentka Studia Teatralnego w Teatrze Baza. Pracuje, jako instruktorka teatralna  w Ognisku Teatralnym Teatru Ochota, Domu Kultury Kadr oraz Szkole Montessori. Edukatorka w Muzeum Łazienki Królewskie.

Teatr Bezdomnych: About Me

Uczestnicy o zajęciach


Radość mnie rozpiera, kiedy mogę się spotkać z grupą. Cieszę się, że ich mam.

 Nareszcie mam większy cel. Kocham to co robimy i wieli szacun dla naszej Ani, naszej pani reżyser.

Ignacy



- poznałam wiele osób

- byłam świadkiem tworzenia się więzi i zgrania się grupy

- przeżyłam przygodę - zagrałam na scenie w prawdziwej Sali teatralnej

- wiele osób - widzów bardzo miło wypowiadało się na temat mojej roli

- jestem pełna podziwu i uznania dla Ani - reżyser za jej wkład pracy, aby dowartościować nas ludzi z marginesu

Ania



Bardzo się cieszę, że jestem w tym teatrze i gram na próbach i podczas spektakli, bo to mi daje pewną odskocznię od życia codziennego, gdzie jest dużo złego. Teatr daje mi radość bycia i życia bez używek.

Stanisław


Chodzę od dawna na zajęcia teatralne prowadzone przez Panią Anię. Uczymy się poprawnej mowy, uczymy się ról na pamięć, robimy różne ćwiczenia gimnastyczne. Jestem z tych zajęć zadowolona i zapraszam do udziału w tych zajęciach, bardzo miło schodzi czas.

Bożenka

Uczestniczyłem w wielu takich projektach. Sam też prowadziłem podobne grupy, ta jednak jest wyjątkowa. Nie tylko ze względu na skład grupy, ale przede wszystkim na atmosferę w grupie. Jest też coś co nie zawsze się w takich grupach zdarza- autentyczna potrzeba zmierzenia się z własnymi ograniczeniami.

Zbyszek

 

Jest to pomysł ze wszech miar wart naśladowania. Ponieważ opiera się głównie na osobach bezdomnych, pozbawionych nadziei na lepsze jutro, pozwala taka inicjatywa na wyzwolenie takich ludzi z marazmu i codziennej beznadziei, na wlanie w ich duszę iskry nadziei na poprawę ich doli oraz podniesienie poczucia własnej wartości. Działając w naszym teatrze zauważyłem w jak dużym stopniu on nas integruje, pozwala na zawarcie przyjaźni pomiędzy osobami bezdomnymi, a tymi którzy mają swój świat uporządkowany.

Paweł

Teatr Bezdomnych pełni w moim życiu kilka funkcji: przede wszystkim wypełnia potrzebę integracji, współpracy i kreatywności w interakcji z osobami o podobnych zainteresowaniach. Na tym polu zastępuje mi niemal rodzinę, której już nie mam. Drugie, to możliwość sprawdzenia samego siebie - warsztaty teatralne otworzyły mi inny, nieznany dotąd świat, w którym mogę się realizować. Zacząłem zwracać uwagę na dykcję, grę emisją głosu, mową ciała, to poprawia w kontaktach z ludźmi poczucie własnej wartości. Również patrzę na spektakle teatralne z innej perspektywy - widzę nie tylko treść, ale i poziom sztuki aktorskiej. Ważne jest dla mnie również to, że działania związane z Teatrem Bezdomnych wpisują się w realizowany przeze mnie zamiar zmiany medialnego i społecznego wizerunku osób w kryzysie bezdomności: Pokazujemy, że osoby bezdomne nie chcą być wykluczone, że coś potrafią i że jeśli im się to umożliwi mogą osiągnąć wiele i pełnić wiele ról społecznych.

Paweł

Teatr Bezdomnych: Citations
Wszystkie filmy

Wszystkie filmy

Kategorie
Kategorie

Teatr Cienia

Teatr Przedmiotu

,,Zaczarowany Imbryk''

Teatr Bezdomnych: Video Player

Kontakt

Dziękujemy za przesłanie!

kontakt zdjecie_edited_edited.jpg
Teatr Bezdomnych: Contact

znaki_strona_www.png

W 2022 roku realizujemy projekt "Jesteś twórcą. Teatr na przekór bezdomności", który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury-państwowego funduszu celowego. Kwota dofinansowania wynosi 102 000 zł, natomiast całkowita wartość zadania to 127 500 zł.

 

Teatr Bezdomnych: Klienci
bottom of page